Explanation:
To convert oz. to mL, multiply by 30 oz/mL.
2/3 x 30 = 60/3 = 20 mL
Explanation:
Given: 450 milligrams
Converting to grams:
450 mg / 1000 = 0.45 grams
Therefore, there are 0.45 grams in 450 milligrams.
Explanation:
If 55% are boys, then 45% must be girls.
1820 x 45% = 819
Explanation:
Patient currently consumes 48 ounces (4x12 oz).
Patient has to give up 25% of 48 ounces = 48 x .25 = 12 oz. <br.
Therefore, the patient can drink 48 - 12 = 36 ounces.
Explanation:
Given: Distance = 7,346 km
Given: Speed = 200 km/h
Time = 7,346 km / 200 km/h = 36.73 hours
Rounding to the nearest whole number:
Time = 37 hours
Explanation:
1 kilometer = 1000 meters
Therefore, there are 1000 meters in one kilometer.
If you want to determine the number of meters in a kilometer, simply multiply the value
in kilometer by the conversion factor.
Explanation:
5 ÷ 8 = 0.625
Therefore, 5/8 is equal to 0.625 as a decimal.
Explanation:
3 ÷ 5 = 0.6
Therefore, 3/5 is equal to 0.6 as a decimal.
Explanation:
0.60 × 100 = 60
60 ÷ 20 = 3
100 ÷ 20 = 5
The simplified ratio is 3:5.
Explanation:
1 quart = 32 oz. Therefore 3 quarts = 96 oz.
There are 30 milliliters per oz, so 96 oz = 2,880 milliliters.
There are 1000 milliliters per liter, so 2,880 mL = 2.88 liters
Explanation:
Write the decimal number as the numerator of the fraction.
Numerator = 0.65
Determine the denominator based on the number of decimal places.
In this case, there are two decimal places in 0.65, so the denominator will be 100 (10 raised to the power of the number of decimal places).
Denominator = 100
Simplify the fraction to its lowest terms.
To simplify the fraction 65/100, you can divide both the numerator and denominator by their greatest common divisor, which is 5.
65 ÷ 5 = 13
100 ÷ 5 = 20
The simplified fraction is 13/20.
Explanation:
The correct answer is 22 pounds
Explanation:
The total inventory is 88 (25+14+18+12+19).
25% of 88 = 88 x .25 = 22
Explanation:
2 hondas x 20 cars = 40
3 toyotas x 15 cars = 45
1 kia x 7 cars = 7
4 fords x 6 cars=24
40+45+7+24 = 116 cars
Explanation:
Total Cost = $1,572 * 7 = $10,980
Total boxes = 7 * 750 = 5,250 boxes
Total Revenue = Cost per box * Total boxes = $125.40 * 5,250 = $657,150
Profit = Total Revenue - Total Cost = $657,150 - $10,980 = $646,170
Explanation:
1 kilogram = 1000 grams
Formula:
multiply the value in kilograms by the conversion factor '1000'.
So, 1 kilogram = 1 × 1000 = 1000 grams.